Małżeństwo seniorów padło ofiarą oszustów
84-latek wypłacił zdeponowane na bankowym koncie oszczędności i przekazał je oszustom. Małżeństwo seniorów uwierzyło w przedstawioną przez przestępców „legendę”, padając ofiarą oszustwa metodą na „funkcjonariusza”. Policjanci apelują o uwrażliwianie osób starszych na przestępcze manipulacje i związane z tym zagrożenia.
Kilka dni temu policjanci zostali powiadomieni o oszustwie metodą na „funkcjonariusza”, którego ofiarą padło starsze małżeństwo z Krosna. Przestępca zatelefonował do seniorów, przedstawiając się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji.
Podczas rozmowy przekonywał, że oszczędności małżonków są zagrożone i należy je jak najszybciej zabezpieczyć przed kradzieżą. W tym celu 84-latek wypłacił zdeponowane w banku pieniądze i pozostawił je we wskazanym przez oszusta miejscu.
Pamiętajmy, że przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osobom starszym, niebezpieczeństw grożących im ze strony oszustów. Ważne jest również, by z zagrożeń zdawali sobie sprawę także młodzi ludzie, którzy mając codzienny kontakt ze swoimi rodzicami lub dziadkami, uwrażliwiali ich na czyhające zagrożenia.
Oprócz dobrze znanych oszustw metodą „na policjanta” i „na wnuczka” przestępcy stosują również inne, przedstawiając się m.in. jako urzędnicy, przedstawiciele urzędów, pracownicy socjalni lub personel medyczny świadczący pomoc osobom starszym. Przypominajmy zatem naszym seniorom, by starali się nie rozmawiać z nieznajomymi. W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt z najbliższą jednostką Policji telefonując na alarmowy numer 112.
Zachęcamy również do zapoznania się z założeniami autorskiej kampanii policyjnych profilaktyków „Seniorze – ucieknij przed oszustem”, której celem jest podnoszenie świadomości osób starszych w zakresie czyhających na nich niebezpieczeństw i kształtowanie umiejętności ich skutecznemu przeciwdziałaniu.